Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Android Için Uygulama Rehberi

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum ve Rahmetullah.

Android için uygulama rehberi

Bu konuda android kullanan kardeşlerim için çok yararlı ugulamalar payalaşacağım inşeallah,

1. App Control

Hemen hepimiz Android telefonu ilk aldığımızda, biraz kullandıktan sonra batarya ömründen sikayet etmişizdir, bunu önlemek için google playda bataryadan tasrruf ettiği sanılan "battery doctor, du battery..vs" gibi birçok program indirmişizdir ya da telefonu hızlandırmaya yarayan "clean master" gibi uygulamalar, aslında bu tür uygulamaların pek bir yararı yoktur, ram'ı boşaltmaya yarayan bu programlar hem boyutu yüksek hemde ramda kapladığı alan yüksek olabilir genelde bu tür programlar özelliklede batrayadan tasarruf ettiği sanilan programlar psikolojiktir :) çünkü root atıp işlemcinin hızını düşürmeden kolay kolay kimse bataryadan tasarruf edemez, şimdi vercegim uygulama google playda yok, bu uygulama hem basit hemde çok kullanışlı, ramda çok yer kaplamaz, boyutu çok küçük, uygulamanın indirme linkini aşağıda.
Boyutu:217kb.

https://mega.co.nz/#!akB2zTiY!hTMVsO921LrN09K39lXZS6wird0qaH_jTyEX944WGbc

Bu uygulama ram'ı düşük (512mb- 1gb) cihazlarda kolaylik sağlıyor. Uygulamayı indirip yükledikten sonra uygulamayi aciyoruz

IMG_20150314_082817.jpg

Ekranda gördüğünüz uygulamalar şuan da sizde yüklü olan uygulamalar(sistem uygulamaları hariç).
IMG_20150314_082418.jpg

Harhangi bir uygulamanın üstüne tıkladığınızda o seçeneklerden o uygulamayi backup yapabilirsiniz( yükleme dosyasını yedekleme), backup yaptığınız uygulama tel. hafızasinda(ya da sd kartta)ki backups/apps adlı alt klasörün içine yapılır.
Şimdi sağ alttaki "more" seçeneğine tıklayalım,
IMG_20150314_082321.jpg

Dinlerseniz 'backups' a tıklayarak bütün uygulamaların yedeklemesini buradanda yapabilirsininiz. 'İnstall' kismindan ise yedeklediginiz uygulamalari görebilir ve en baştan geri yükleyebilirsiniz.
Şimdi bizi ilgilendiren kısma geçelim.

Kuru kafa işaretine basın

IMG_20150314_082444.jpg

Ekranda şuanda sisteminizde çalışan uygulamaları görüyorsunuz, yukarida boş ram miktarı boyutu yazıyor eğer allta yazan "kilall" a basarsaniz bütün uygulamalar(sistem ve çok öncelikli uyg. hariç) sonlanacaktir. Herhangi bir uygulamanin uzerine basip 'add ignore' seçeneği işaretlerseniz, "killall" a bastığınızda o uygulama kapanmaz, bu seçeneği bence ana ekran(masaüstü) uygulamasi için etkinleştirin. Eğer tel. yavaşlarsa bu yöntemi sık sık yapın, faydasını görürsünüz inşeallah.

IMG_20150314_082501.jpg

Bu arada isterseniz "widget" kismindan ram boşaltcı uygulamayi direk açabilirsiniz., kurukafanın üzerine basılı tutun ana ekrana ekleyin, artik ana ekrandaki simgeye bastığınızda direkt ram boşlatıcıya girecek

IMG_20150314_082522.jpg

İnşeallah diğer yazıda androidden gif yapmayı anlatacağım.

Muhammed Faruk Çevrimdışı

Muhammed Faruk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuh,

Eline sağlık.

Cyanogenmod 12 mi kullanıyorsun ?

Pek fazla emin olmadığın uygulamarı yükleme.Hem gereksiz yere arkada iz bırakmasın hem de telefon root olduğu için istemeden bir uygulamaya root yetkisi verip sıkıntı yaşamayasın.

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuh,
Eline sağlık.Bu tür konuları Bilgisayar Yardım Bölümüne açsan daha iyi olur.Konuyu tam taşıyıcaktım bizimkilerden biri taşımış galiba :)

Cyanogenmod 12 mi kullanıyorsun ?

Pek fazla emin olmadığın uygulamarı yükleme.Hem gereksiz yere arkada iz bırakmasın hem de telefon root olduğu için istemeden bir uygulamaya root yetkisi verip sıkıntı yaşamayasın.
O bölümü konuyu açtıktan sonra gördüm kusura bakma abi :) Cm11 kullanıyorum, benim tel. cm12 çıkmamış galiba, tavsiyeniz için sağ olun , siz hangi rom'u kullanıyorsunuz?,

Muhammed Faruk Çevrimdışı

Muhammed Faruk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
O bölümü konuyu açtıktan sonra gördüm kusura bakma abi :) Cm11 kullanıyorum, benim tel. cm12 çıkmamış galiba, tavsiyeniz için sağ olun , siz hangi rom'u kullanıyorsunuz?,
Bana akhi diyebilirsin ;)

Benim telefon için resmi olarak CM çıkmıyor.Xda Developers sitesinde arco68 adlı kullanıcının geliştirdiği CM11 Unoffical ROM'u kullanıyorum.Galiba Ubuntu Theme kullandığın için bana senin CM farklı geldi :) onun için dedim belki CM12 dir.

Benim ROM Unoffical olmasına rağmen Stock ROM'dan çok çok iyi.Eskiden o RAM'im bana yetmiyordu.Ama bu ROM vasıtasıyla çok akıcı bir şekilde donmadan telefonu kullanabiliyorum.RAM 395 MB :)

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

İslam-TR Üyesi
Bana akhi diyebilirsin ;)

Benim telefon için resmi olarak CM çıkmıyor.Xda Developers sitesinde arco68 adlı kullanıcının geliştirdiği CM11 Unoffical ROM'u kullanıyorum.Galiba Ubuntu Theme kullandığın için bana senin CM farklı geldi :) onun için dedim belki CM12 dir.

Benim ROM Unoffical olmasına rağmen Stock ROM'dan çok çok iyi.Eskiden o RAM'im bana yetmiyordu.Ama bu ROM vasıtasıyla çok akıcı bir şekilde donmadan telefonu kullanabiliyorum.RAM 395 MB :)
Eyvallah ahim. :)
Benim tel, orjinal rom'unda ram ucbrowserdan iki tane sekme acinca bitiyordu nerdeyse :) sonradan cm'ye geçtim, ufak tefek bazı sorunlari var bu yüzden sürekli güncelleme yüklüyorlar, onun dışında ram kullanımı açısından oldukça iyi, bi ara probam kullanıyordum rom otg özelligini desteklemeyince buna geçtim :) sizinki nasıl ekran görüntüsü yollayabilir misin?

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

İslam-TR Üyesi
Üst Ana Sayfa Alt