Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü ALLAH Dostu ve Peygamberimiz (sav) Arasında Böyle Bir Şey Geçti mi?

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

ALLAH dostlarından biri bir gün namaz kılarken son oturuşta Ettehiyyatü'yü okuduktan sonra salavatları okumayı unutur. O gece bir rüya görür.
Rüyasında Peygamberimiz (sav) kendisine iyice bir çıkışır ve şöyle der;
"Namazını dosdoğru kıldın, her şeyi yerli yerinde yaptın da bana salavat getirmeyi unuttun. O yüzden sana kızgınım."

Bunun üzerine ALLAH dostu boynu bükük mahcup bir durumda, yalvaran bakışlarla, 'Ey ALLAH'ın Rasulü! Öylesine ibadete dalmış, ALLAH'ı Hamd ü sena etmekle o derece meşguldüm ki, size salavat getirmeyi unutuvermişim.' der.

Ardından sevgili Peygamberimiz (sav) şöyle buyurur:
"Ey eren! Sen benim şu sözlerimi hiç duymadın mı?
Bana salavat getirmedikçe işlenen ameller, edilen dualar mevfuk ve mahbustur. (Kabul edilmemişlerdir)
Eğer kişi kıyamet günü ALLAH'ın huzuruna dünya dolusu iyilikle çıksa, fakat bana arasıra salavat getirmeyi unutsa, şüphesiz ki bütün iyilikleri geri çevrilir ve yüzüne vurulur."

Hadisler;

"Kim bana salât u selâm getirmeyi unutursa cennetin yolunu şaşırır."

"Cenâb-ı Hakk'a yarın rızâya ermiş olarak mülâki olmak arzusunda bulunanlar bana çokça salât göndersinler."

"Tahkîkan sizden bana en yakın olan kimse beni çokça Salât ve Selâm'la yâd edenlerdir."

"İhtiyacı bulunan bir şeyi te'minde zorluğa düşen bir kimse bana çokça Salât ve Selâm göndersin. Tahkîkan Salât ve Selâm gam ve kederleri izâle eyler, rızıkları bollaştırır ve müşkilleri halletmek için yegâne bir vesiledir."

Bir diğer Sorum;
Efendimiz (sav)'e normal günlerde çektiğimiz Salavatların melekler aracılığı ile, ama Cuma günü çektiklerimizin direkt kendi sesimiz ile ulaştığı doğru mu?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullahi we berakatuh
Sofiyye efsanelerine itibar etmeyiniz.

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Peki, bu efsanede geçen "Sen benim şu sözlerimi duymadın mı" kısmından sonraki sözler sahih midir? Peygamber efendimiz (sav) bunları söylemiş midir?

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Efsanede Peygamber efendimizin (sav);

"Bana salavat getirmedikçe işlenen ameller, edilen dualar mevfuk ve mahbustur. (Kabul edilmemişlerdir)
Eğer kişi kıyamet günü ALLAH'ın huzuruna dünya dolusu iyilikle çıksa, fakat bana arasıra salavat getirmeyi unutsa, şüphesiz ki bütün iyilikleri geri çevrilir ve yüzüne vurulur."
dediği geçiyor.
Bu yazının efsane olduğunu yazdınız ama öğrenmek istediğim, Peygamber efendimiz (sav) dünyada iken yukarıdaki sözleri söylemiş midir, yoksa buda mı efsaneye ait?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Efsanede Peygamber efendimizin (sav);

"Bana salavat getirmedikçe işlenen ameller, edilen dualar mevfuk ve mahbustur. (Kabul edilmemişlerdir)
dediği geçiyor.
Bu yazının efsane olduğunu yazdınız ama öğrenmek istediğim, Peygamber efendimiz (sav) dünyada iken yukarıdaki sözleri söylemiş midir, yoksa buda mı efsaneye ait?
Pek çok uydurma rivayetlerin bazı cümleleri başka rivayetlerde geçer halde bulunabilir. Bunun rivayet açısından bir önemi yoktur. Sorduğun haliyle de olsa sahih bir rivayet yok.

Rasululullah' (s.a.v.) salavat getirilmesi hakkında hadis istersen:
Yanında ben zikrolunduğum zaman üzerime salât etmiyen kişinin burnu yere sürtülsün.
(Tirmizî, daavat, 100; Musned, 2, 254)

"Rasulullah (s.a.v.) buyurdular ki:
"Gerçek cimri, yanında zikrim geçtiği halde bana salâvat okumayandır."
(Tirmizî, Salât 357, (484), Da'avat 110, (3540)

Devamı:

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Pek çok uydurma rivayetlerin bazı cümleleri başka rivayetlerde geçer halde bulunabilir. Bunun rivayet açısından bir önemi yoktur. Sorduğun haliyle de olsa sahih bir rivayet yok.

Rasululullah' (s.a.v.) salavat getirilmesi hakkında hadis istersen:
Yanında ben zikrolunduğum zaman üzerime salât etmiyen kişinin burnu yere sürtülsün.
(Tirmizî, daavat, 100; Musned, 2, 254)

"Rasulullah (s.a.v.) buyurdular ki:
"Gerçek cimri, yanında zikrim geçtiği halde bana salâvat okumayandır."
(Tirmizî, Salât 357, (484), Da'avat 110, (3540)

Devamı:

Benimde öğrenmek istediğim buydu. Rivayet uydurma, ama geçen diğer söz sahih mi diye..
Teşekkür ederim.

Üst Ana Sayfa Alt