Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Allah adı El-İlah adından alıntı değildir, kanıtı

ابوبكير Çevrimdışı

ابوبكير

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Esselâmu Aleyküm

Yüce Rabbimiz Allahın ismi gibi güzel bir isim yoktur. Onun kudreti gibi bir kudret yoktur. O en yücesidir.

Bunun içinde her gün Tanrılık ve peygamberlik sevdasına düşenler ortaya çıkıveriyor.

İddaalardan bir tanesi de, Allahın adının El-İlah adından götürülmesidir.

Doğrusu, El-İlah ay tanrısına verilen bir addır.

M.Ö. (Hz.İsanın doğumundan önce) 800 yılında ortaya çıkmıştır.

Demem o ki, bu iddaa gerçek bir iddaadır. Bunun gerçekliği gerçekten ay tanrısının M.Ö. 800 yılında ortaya çıkmasıdır. Ama Allahın adı El-İlah "tanrısından" götürüldüğü yalandır.

Bu bilgiyi her hangi bir yerden bulmadım, zira kendimde bunu eskiden beri biliyorum. Ama takmamıştım. Sonra içimde kuşkular yaranmaya başladı.

Bu olayın İslami açıklaması şöyle ola bilir;

M.ö. 800 yıllarında da peygamber gönderilmiştir. Peygamber Allahı tebliğ ederken, bir cahil benimde tanrım var adı el-ilah diye bilir.

Yalnız bu olayı ateiste anlatırsanız yalan diyeceğini görürsünüz, bu yüzden bu olay bir ateiste böyle anlatılmalıdır:

Evvela, El-İlah "En Güçlü İlah" anlamında kullanılmaktadır.

M.Ö. yıllarında bir arap tanrısı değildi. Bu inkar edilemez. M.S. (Hz.İsanın doğumundan sonra) bu Tanrı araplar tarafından benimsenmiş (bir nevi kendilerine almışlar) ve bu arap tanrısıdır demişler.

El-İlah arapların kullandığı bir sözdür.

M.ö. yıllarında bu tanrı çok değiş-tokuş edilmiştir. Elden ele gezmiştir, bu tanrı tam 3 milletin tanrısı olmuştur ki, 3-cüsü Araplarındır.

Bu Tanrıyı bir millet aldığında kendinin seçtiği adı vermiştir.

Bu Tanrı Hz.İsa doğumundan sonra 450-li 500-lü yıllarda Arapların eline geçmiştir.

Ve araplar bu tanrıya "El-İlah" adını vermişlerdir. Her keste bilir ki, 400 ve 500-lü yıllarda zaten Allaha inanan Hanifler olmuştur.

Örneğin, Abdulmutallib var 497-de dünyaya gelmiştir.

Onun soyundan olan diğer kimseler var, hatta 400-lü yıllar Hanifliğin çiçeklenme (gelişim) devridir.

Yani Ay tanrısına verilen "El-İlah" adı Allahtan sonra ortaya çıkmıştır. El-İlah, Allah adından önce ortaya çıkmıştır diyenler diğerlerinide şüpheye düşürmek için inkar ediyorlar.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Polen yayınlarının bastığı kolektif esmaül Hüsna da ibni Kayyım ise el İlah kelimesinden türediğini söylüyor. Kur'an'da da ilah kelimesi geçiyor.
Bir de bu yazının kaynağını öğrenebilir miyim?

ابوبكير Çevrimdışı

ابوبكير

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Polen yayınlarının bastığı kolektif esmaül Hüsna da ibni Kayyım ise el İlah kelimesinden türediğini söylüyor. Kur'an'da da ilah kelimesi geçiyor.
Bir de bu yazının kaynağını öğrenebilir miyim?
Kardesim, basta belirttim, bu bilgileri biryerden almadim. Kendim El-Ilah tanrisinin kim oldugunu vs. vs. arastirdim.
Sonda El-Ilah tanrisinin ne zaman arap tanrilarindan birisi oldugunu ogrendim. Bunuda tesadufen ogrendim.

El-Ilah'tan kastim Araplarin eskiden taptigi "Ay Tanrisi"dir. Farketmemissin, ve ya denk gelmemissin bilemem, yalniz Ateistler Muhammed El-Ilah tanrisina ozenerek kendisinden bir tanri kurdu diyor.

Burada kastedilen Yuce Rabbimizin isminin nereden turedigi degildir, burada kastedilen Allahin diger tanrilardan daha yuce daha kudretli oldugudur.

Yeniden diyorum ben "Ilah" demiyorum "El-Ilah" tan kastim M.O. 800 yilinda ortaya cikan Ay Tanrisidir.

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardesim, basta belirttim, bu bilgileri biryerden almadim. Kendim El-Ilah tanrisinin kim oldugunu vs. vs. arastirdim.
Sonda El-Ilah tanrisinin ne zaman arap tanrilarindan birisi oldugunu ogrendim. Bunuda tesadufen ogrendim.

El-Ilah'tan kastim Araplarin eskiden taptigi "Ay Tanrisi"dir. Farketmemissin, ve ya denk gelmemissin bilemem, yalniz Ateistler Muhammed El-Ilah tanrisina ozenerek kendisinden bir tanri kurdu diyor.

Burada kastedilen Yuce Rabbimizin isminin nereden turedigi degildir, burada kastedilen Allahin diger tanrilardan daha yuce daha kudretli oldugudur.

Yeniden diyorum ben "Ilah" demiyorum "El-Ilah" tan kastim M.O. 800 yilinda ortaya cikan Ay Tanrisidir.
Seni ateistler aldatmış kardeşim. Allah kelimesi El-İlah’tan türemiştir ve ay tanrısı ile uzaktan yakından alakası yoktur. Müşrikler El-İlah’ın (Allah svt) sadece ayın değil her şeyin yaratıcısı olduğuna inanıyordu. Müşriklerin, El-İlah adlı sadece aya özel bir bir ilahı yoktur. Var diyen çıksın göstersin İslamî kaynaklardan. İslam dışı kaynaklarda da yoktur. Ateist kafirlerin “Ay tanrısı El-İlah işte bu” diye gösterdiği tablet Kuzey Arabistan civarındandır, Hicaz ile alakası yok. Araplar Hz. İbrahim ve İsmail’den beri El-İlah’ı (Allah’ı) bilir. Öncesini bilmiyorum.
Not: El-İlah’ın Allah olduğunun ispatı şudur: Şu isimlere dikkatlice bakın “Cebrail, Mikail, İsmail, Hezekiel” bu isimlerin ortak noktası şu; hepsi “El veya İl” ile bitiyor. El ile İl aynı. Tevrat’ta İsmail isminin anlamı “Tanrı İşitti” olarak geçer. İsmail kelimesinin kökü “Sma” dır. Arapçada da aynıdır. İşitmek, işitti demektir. Sma işitti demekse “İl” Allah demek olur. Böylece El-İlah’ın Allah olduğu ispat edilmiştir.

Son düzenleme:
ابوبكير Çevrimdışı

ابوبكير

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Seni ateistler aldatmış kardeşim. Allah kelimesi El-İlah’tan türemiştir ve ay tanrısı ile uzaktan yakından alakası yoktur. Müşrikler El-İlah’ın (Allah svt) sadece ayın değil her şeyin yaratıcısı olduğuna inanıyordu. Müşriklerin, El-İlah adlı sadece aya özel bir bir ilahı yoktur. Var diyen çıksın göstersin İslamî kaynaklardan. İslam dışı kaynaklarda da yoktur. Ateist kafirlerin “Ay tanrısı El-İlah işte bu” diye gösterdiği tablet Kuzey Arabistan civarındandır, Hicaz ile alakası yok. Araplar Hz. İbrahim ve İsmail’den beri El-İlah’ı (Allah’ı) bilir. Öncesini bilmiyorum.
Ben Ateistler ile konusmuyorum kardesim.
Reisim sana gore turedi bana gore turemedi. Herseyin yaraticisi Allah-u Tealaysa.
Herseyden oncede o vardisa, El-Ilah adi Allah adindan turemis oluyor.
En azindan bu bana gore boyle.

Üst Ana Sayfa Alt