Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Alacağının Ödenmesi İçin, Borçlunun Faizle Para Çekmesini İstemek Caiz mi?

Abdulafuv Çevrimdışı

Abdulafuv

Hak Ehli Susarsa Batıl Ehli Kendini Hak Zanneder
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm
bir kardeşimin bi sorusunu soracaktım
birinin ona bir miktar borcu var ve ödeme yapmak için faize girmesini söyledi kardeşe
yalnız oda tereddüt etti alma konusunda bu borcunu alması caiz midir
Allah razı olsun

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah;

Arkadaşınızın yaptığı büyük günahlardan olan faize sebeb olmaktır ki bu da câiz değildir. Eğer alacaklı olduğu kişi gerçekten sıkıntısı var ve ödeyemiyorsa, bunu sıkıştırmadan kolaylık sağlamalı, gerekirse süreyi uzatmalı, ödeme miktarını azaltmalı, hatta durumu iyiyse alacağından vaz geçmeli (Karz-ı hasen)'dir.

İlgili Konular:

Hırsızlığa Göz Yummak Doğru mudur?
https://www.islam-tr.org/konu/hirsizliga-goz-yummak-dogru-mudur.30736/

Anne-babanın Faizli Borcunu Ödemek Caiz midir?
https://www.islam-tr.org/konu/anne-babanin-faizli-borcunu-odemek-caiz-midir.22771/

Kendisine Haram Kazançtan Hediye Edilen Kimse Ne Yapmalı?
https://www.islam-tr.org/konu/kendisine-haram-kazanctan-hediye-edilen-kimse-ne-yapmali.36384/

Esad Çevrimdışı

Esad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum,
Bir örnekle aynı soruyu genişletmek istiyorum.
Ahmet'in Mehmet'e 100bin borcu var. Ahmet bu borcu ödemek yerine kredi ile ev alıyor, sonra daha ev kredi ödemesi devam ederken yine kredi ile araba alıyor. Bu şekilde borcuna borç katılmış oluyor. Mehmet borcunu istediğinde de "durumum yok, borçlarım var" diyor.

böyle bir durumda Ahmet Mehmet'e zulum ettiği için ;

Mehmet " Kredi ile aldığın evi sat / arabayı sat eline geçen parayla bana borcunu öde" diyebilir mi ? ya da "madem zaruri olmamasına rağmen kendi ihtiyacın için ev araba alabiliyorsun o zaman aynı krediyi borcunu ödemek için çek " diyebilir mi ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun aleykum,
Bir örnekle aynı soruyu genişletmek istiyorum.
Ahmet'in Mehmet'e 100bin borcu var. Ahmet bu borcu ödemek yerine kredi ile ev alıyor, sonra daha ev kredi ödemesi devam ederken yine kredi ile araba alıyor. Bu şekilde borcuna borç katılmış oluyor. Mehmet borcunu istediğinde de "durumum yok, borçlarım var" diyor.

böyle bir durumda Ahmet Mehmet'e zulum ettiği için ;

1 - Mehmet "Kredi ile aldığın evi sat / arabayı sat eline geçen parayla bana borcunu öde" diyebilir mi ?
ya da
2- "madem zaruri olmamasına rağmen kendi ihtiyacın için ev araba alabiliyorsun o zaman aynı krediyi borcunu ödemek için çek " diyebilir mi ?
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim
İlk dediğini söyleyebilir, isteyebilir.
İkinci dediğini söyleyemez.

(Aslında söyleyip haddini bildirebilir fakat gerçekten kredi çekip ödeyerek harama girme günahına girecekse yaptırmamak lâzım.)

Üst Ana Sayfa Alt