Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Akide ve Hadisler Gençlerin Elinde Oyuncak Oldu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
İmam Ebu Hanif Çevrimdışı

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm arkadaşlar ben artık gençlerin yani artık taaaa devlet başkanlarının yani eski sultanlar.falan onların akidesini bile araştırp tekfir etmelerini veya her gün yeni akide itikad kitabı ile çıkanları gördükçe sinirlerim bozuluyor bide sanki alimlerin fakihlerin yazdı kitaplar yok gibi hadislerin zahirine göre hareket etmeyi bir kaç tane hadis bilmeyi selefy menhec ve yol veya ehli sünnet yolu olduğunu söylemeleri beni zoruma gidiyor Alım dedimiz insanlar sustukça gençler hep böyle olacak Doğu Türkistan kan ağlıyor Arakan öyle Keşmir öyle gençler bunları düşünmek dense şu maturudi şu eşari şu kâfir bu kâfir hatta gazaliyi bile tekfir edecek kadar ileri gidecekler

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Buyuklerinden ne gordulerse onlari taklit ettiler. Gençlerde pek suç yok bence
Onlar onlerindeki ornekleri baz aldilar sadece.

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Buyuklerinden ne gordulerse onlari taklit ettiler. Gençlerde pek suç yok bence
Onlar onlerindeki ornekleri baz aldilar sadece.
Ben çok zoruma gidiyor kardeşim rahatsız oluyorum geçen röportaj yapmışlar genç demiş ki Cübbeli yı değil halis hocayı dinleyin bide gelirler derler bizler insanları Allah'a davet ediyor zaten artık samimi bulmuyorum çoğunu.

Ummetbilinci Çevrimdışı

Ummetbilinci

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Maaşlı namaz kıldırma memurlar kaldırilmalı bence , müslümanları laik sistemi müdafaa etmek için askere almakta kaldırılmalı

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ben çok zoruma gidiyor kardeşim rahatsız oluyorum geçen röportaj yapmışlar genç demiş ki Cübbeli yı değil halis hocayı dinleyin bide gelirler derler bizler insanları Allah'a davet ediyor zaten artık samimi bulmuyorum çoğunu.

Ne demeleri gerekiyordu? cübbeliyi mi takip edin demelerini mi bekliyordun?

Repentant Çevrimdışı

Repentant

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hataları elbette olabilir ama neticede bir müslüman alimle bir şirk davetçisini aynı akidede görüp ikisi arasındaki tek farkı da ifrat tefritmiş gibi lanse etmen beni üzdü açıkçası.

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hataları elbette olabilir ama neticede bir müslüman alimle bir şirk davetçisini aynı akidede görüp ikisi arasındaki tek farkı da ifrat tefritmiş gibi lanse etmen beni üzdü açıkçası.
Kardeş Ebu Hanzala cemaati düzgün değil ki hanazala düzgün olsun adam ilk zamanlar silsile tekfir yok diyor sonra onun etrafında olanlar silsile tekfir yapıyor

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Sorunun çoğu Müslümanlar arasındaki sevgisizlikten kaynaklanıyor kardeşim, kafir müşriklere yaptığımız hoşgörüyü bir müslümana yapamıyoruz, falanca akideye mensup değilsen onların kardeşi değilsindir, müslümanlar arasinda şahısperestlik almış başını gitmiş, Ayrıca diger en büyük sorun ilimsizlik, Türkçe hadis ve ayet meallerinden hüküm çıkarıp tekfir etmek yani şuan ilimsizlik şuan ümmetin en büyük hastalığı kanımca, çünkü müslümanlar ilimden fıkhı terimlerden yoksun kaldılar gerçi bir günde yapılan bir devrimle müslümanlar kitaplarina cahil kaldilar, ilimsizlik müslümanlarin birbirlerini tekfir etmeye götürdü, aşırı söylemler müslümanlar arasında yaygınlık kazandi, her soruya doğru yanlış bir cevap veriliyor halbuki bunlar ne müctehid ne de alim belkide ilimsizce konustuklarinin farkinda degiller, Selefe tabi olmayi yanlış anladik, keyfimize göre selef imamlarin görüşlerini aldik ortada uyulacak ekol usul de değerini yitirdi, bakin talibana, Allah onlara zafer verdi, belli bir mezhebi ve müctehidlerin görüşlerini taklid ettiler hadisleri ayetleri kendi düşüncelerine göre değil o konuda derinleşmiş ümmet tarafindan itibar gören bir müctehidi taklit ettiler aralarinda ne tekfircilik yayildi ne de başka batil firkalar, çünkü Allah onlara yardim etti, bu hastalıktan kurtardi, Eğer bilmiyorsaniz ilim ehline sorun ayetini en güzel şekilde icra ettiler, Allah onlardan razı olsun..

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sorunun çoğu Müslümanlar arasındaki sevgisizlikten kaynaklanıyor kardeşim, kafir müşriklere yaptığımız hoşgörüyü bir müslümana yapamıyoruz, falanca akideye mensup değilsen onların kardeşi değilsindir, müslümanlar arasinda şahısperestlik almış başını gitmiş, Ayrıca diger en büyük sorun ilimsizlik, Türkçe hadis ve ayet meallerinden hüküm çıkarıp tekfir etmek yani şuan ilimsizlik şuan ümmetin en büyük hastalığı kanımca, çünkü müslümanlar ilimden fıkhı terimlerden yoksun kaldılar gerçi bir günde yapılan bir devrimle müslümanlar kitaplarina cahil kaldilar, ilimsizlik müslümanlarin birbirlerini tekfir etmeye götürdü, aşırı söylemler müslümanlar arasında yaygınlık kazandi, her soruya doğru yanlış bir cevap veriliyor halbuki bunlar ne müctehid ne de alim belkide ilimsizce konustuklarinin farkinda degiller, Selefe tabi olmayi yanlış anladik, keyfimize göre selef imamlarin görüşlerini aldik ortada uyulacak ekol usul de değerini yitirdi, bakin talibana, Allah onlara zafer verdi, belli bir mezhebi ve müctehidlerin görüşlerini taklid ettiler hadisleri ayetleri kendi düşüncelerine göre değil o konuda derinleşmiş ümmet tarafindan itibar gören bir müctehidi taklit ettiler aralarinda ne tekfircilik yayildi ne de başka batil firkalar, çünkü Allah onlara yardim etti, bu hastalıktan kurtardi, Eğer bilmiyorsaniz ilim ehline sorun ayetini en güzel şekilde icra ettiler, Allah onlardan razı olsun..
Kardeşim Allah Razı Olsun Çok Güzel Demişsin Aynı Hüsnü Aktaş Hoca gibi

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hanzalayı sevmiyorum.Ama cübbeli gibi bir müşrikle hanzalayı kıyaslamana diyecek bir şey bulamıyorum.Cübbeli gibi soytarı bir müşrikle içinde bidatlar, aşırılıklar olsa da Tevhidden bahseden birisi bir değildir.İkincisi Hanzala'ya alim diyen kardeşim Hanzala alim değil.Alim olmak bu kadar kolay mı? Sizin alimden kastınız buysa vay halimize.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: "Alimler giderler.Sonra insanlar cahilleri lider edinirler.Onlar da ilimsiz bir şekilde fetva verirler hem kendileri sapıtırlar hem de başkalarını saptırırlar." Buhari, İlim, 100; Müslim, 2675

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hanzalayı sevmiyorum.Ama cübbeli gibi bir müşrikle hanzalayı kıyaslamana diyecek bir şey bulamıyorum.Cübbeli gibi soytarı bir müşrikle içinde bidatlar, aşırılıklar olsa da Tevhidden bahseden birisi bir değildir.İkincisi Hanzala'ya alim diyen kardeşim Hanzala alim değil.Alim olmak bu kadar kolay mı? Sizin alimden kastınız buysa vay halimize.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: "Alimler giderler.Sonra insanlar cahilleri lider edinirler.Onlar da ilimsiz bir şekilde fetva verirler hem kendileri sapıtırlar hem de başkalarını saptırırlar." Buhari, İlim, 100; Müslim, 2675
İkiside umrumda değil ikisini de sevmiyorum ikisinin de etrafında olanlar belli

Ummetbilinci Çevrimdışı

Ummetbilinci

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İkiside umrumda değil ikisini de sevmiyorum ikisinin de etrafında olanlar belli
Kimse hakkında genelleme yapma kardeşim delillerin varsa yanlışlar hakkında çürütme yapabilirsin ama insanları toptan zan altına alma tehlikesi içine girme bu çürütmeyi de aklımızla yapamayız yoksa edip yüksel gibi çıplak namaz kılmanın sorun olmadığı uyduruk din oluşturma tehlikesi var

Ekli dosyalar

• images (3).png
    images (3).png
    16 KB · Görüntüleme: 144

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kimse hakkında genelleme yapma kardeşim delillerin varsa yanlışlar hakkında çürütme yapabilirsin ama insanları toptan zan altına alma tehlikesi içine girme bu çürütmeyi de aklımızla yapamayız yoksa edip yüksel gibi çıplak namaz kılmanın sorun olmadığı uyduruk din oluşturma tehlikesi var
Hanzalayi ve Ebu ubeydeyi dinleyen kesimin yarısı da Ebu Hanife düşmanı oluyor tevessülu inkar ediyor Hanzala gibi tekfir etmiyeni de ediyor Cübbeli denen adamda ataputa sempati beslediği için millet Hanzala izliyor salak kendi düzgün olsa arkasından gelenler de düzgün olur ne Cübbeli Ahmet ehli sünnet bir Hanefi nede Ebu Hanzala selefy

Ummetbilinci Çevrimdışı

Ummetbilinci

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hanzalayi ve Ebu ubeydeyi dinleyen kesimin yarısı da Ebu Hanife düşmanı oluyor tevessülu inkar ediyor Hanzala gibi tekfir etmiyeni de ediyor Cübbeli denen adamda ataputa sempati beslediği için millet Hanzala izliyor salak kendi düzgün olsa arkasından gelenler de düzgün olur ne Cübbeli Ahmet ehli sünnet bir Hanefi nede Ebu Hanzala selefy
Biz müctehid değiliz Kur'an dan ve hadisten hüküm çıkartmak için müctehid alimleri takip ederiz çünkü hükme ters bir hüküm çıkartmamak için , Kur'an bizi alimlere gönderiyor bu sebeble ilim ehlini iyi tanımak ve ümmet icmaalarını takip etmemiz gerekiyor ki bozuk fırkaların içinde olmamak için , nesh vardır ve bunlara ters bir hüküm vermemek gerekir ya da kafamıza göre hüküm çıkartamayız bu sebeble müslümanların çoğunluğu Hanefi maturidi , ya da şafii eşari , maliki eşari vs dir . Tevessül de dikkatli olmalıyız ve eğer tevessül den kastettiğin dua ederken Hz Muhammed'i şirkten koruduğun gibi beni de koru gibi bir şey demekse bunda bir sakınca yok ama başka bir şeyse hükmünü bilmiyorum

Ummetbilinci Çevrimdışı

Ummetbilinci

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu hanzala ve ubeyde ya da cübbeli hakkında ya da onların kitleleri hakkında yazdıklarından Allah'a sığnırım çünkü kimsenin günahını yüklenme tehlikesi varsa bu günaha girmek istemiyorum bu tehlikeye giremem kardeşim

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
E iyi dememiş mi abi :unsure:

Internetten uzak kaldigim icin cevap verememistim.

@İmam Ebu Hanif acmis oldugunuz konulara dikkat etmenizi öneririm, birlik birlik diyerek forumda fitne cikariyorsunuz.

Madem sorulmus cevap da vereyim. 1000 tane cübbeliyi 1 tane hanzalanin tirnagindaki kire degistirmem. Hanzalanin hatalari forumda malumdur. Ama asla ve asla sirk davetcisi biriyle kiyas edilemez kaldiki cübbeli gibi biriyle kiyas etmeyi birak sormak bile ahmaklik diyecegim kardeslerim kaba uslubum icin uslubuma takilacak. Umuyorumki bir gün hanzalada yaptigi hatalari birakacaktir(insaAllah).

Ayrica bu kesimin yarisinin ebu hanife düsmani demenizde iftiradir. Tevessülüde ayni cümlede zikretmeniz bu konudada sapkin tevessülcülerden oldugunuzu gösterir ki yine onlarin tevessülü inkar ediyor demenizde iftiradir.

Tevessülle alakali sorununuzu cözmeniz icin asagidaki konuyu öneririm.

Not: Bundan sonra konuda, delilsiz itham ve cedele yönelik cevaplarinizda yaptirim gelecektir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt