Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Ablamla Konuşmayı Kesmem Caiz Olur mu?

I Çevrimdışı

ikab

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Sevmiyorum bana karşı geliyor hep kafasına göre takılıyor evi ayrı kendi evinde yaşıyor.
Ben Kardeşlikten reddedebilir miyim? Ne konuşmak nede yolda görsem selam veresim geliyor.
Müşrik birisi zaten...

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
insan aynı kandan olan kardeşine sırt çevirebilir mi? aklım da mantığımda almıyor. ablanın canı yansa ilk sen koşarsın. sana da birşey olsa o koşar muhakkak.
akrabalık bağlarını koruman gerekiyor.

Ebu Hurayra (r.anh)’den Peygamber (s.a.v)’in şöyle buyurduğunu rivayet edilmiştir:
“Sıla-i rahm, Rahman kelimesinden türemiştir. Ama kıyamet günü olduğunda şöyle der: Ey Rabbim bana zulmedildi, bana kötülük yapıldı, yakınlarım benimle alakayı kestiler.”
Peygamber (s.a.v.) şöyle devam etti: “Rabbi ona şu şekilde cevab verir; Seninle alakayı kesenle benim de alakamı kesmeme ve seni gözetene benim rahmetimi ulaştırmama razı olmaz mısın?”
Peygamber (s.a.v.) sonra şu ayeti okudu: “Demek idareyi ve hakimiyeti ele alırsanız, yeryüzünde fesat çıkaracak, sıla-i rahmi (akrabalık bağlarını) keseceksiniz öyle mi?(Muhammed 22)”

Bu hakka riayet etmenin tekid ile bildirilmesinin akli sebebi şudur:
Akrabalık birlik, sevgi, gözetme ve yardım mahallidir. Eğer bu sayılan şeylerden biri meydana gelmez ise bu kalbe güç gelir, onu son derece incitir ve kalbi yalnızlık, vahşet ve sıkıntıya düşürür. Bu sayılan şeyler ne kadar güçlü olur ise, kalbin bu güçlüklerini o nisbette giderir. İşte bu sebepten ötürü akraba haklarına riayet etmek vacib olmuştur...
(Cilt:3, Sayfa: 181-183)

Konu Anne baba ile ilgili ama senin işine yarayacak bilgi de mevcut inşaAllah

Muşrik Olan Anne Babamla Ilişkilerim Nasıl Olmalı?
https://www.islam-tr.org/konu/musrik-olan-anne-babamla-iliskilerim-nasil-olmali.12085/#post-111226

Yalnızca Allah’a kulluk edin ve O’ndan başka hiçbir şeye ilahlık yakıştırmayın. Ana babaya yakın akrabaya, yetimlere, muhtaçlara kendi çevrenizde olan yakın komşulara ve uzak komşulara, yanınızdaki arkadaşa, yolda kalmışa ve elinizin altındaki hizmetçi ve işçilere iyilik yapın iyi davranın.” (Nisa: 4/36)

“...Adını kullanarak birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah’a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun ve akrabalık bağlarını gözetin.” (Nisa: 4/1)

“Onlar ki Allah’ın ulaştırılmasını istediği şeyi ulaştırırlar. Yani akraba mü’minlerle ilgiyi kesmezler.” (Ra’d: 13/21)

Allah’a ve âhiret gününe iman eden kimse misafirine ikram etsin. Allah’a ve âhiret gününe iman eden kimse akrabasına iyilik etsin. Allah’a ve âhiret gününe iman eden kimse ya faydalı söz söylesin veya sussun!”

Ey münâfıklar! Siz iş başına geçecek olursanız, yeryüzünde fesat çıkarır, akrabalarla ilginizi kesersiniz, değil mi? İşte Allah’ın lânete uğrattığı, kulaklarını sağır, gözlerini kör ettiği kimseler bunlardır” (Muhammed: 47/22–23)

daha detaylı bilgi için:

https://www.islam-tr.org/konu/40-ana-babaya-iyilik-ve-akrabayi-ziyaret.7082/#post-84119

Üst Ana Sayfa Alt