Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Video Abdurrahman Dilipak: Olimpiyatlar Kapanışında Çalan şarkının Sözleri !!!

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

Abdurrahman Dilipak: Olimpiyatlar Kapanışında Çalan şarkının Sözleri !!!

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben bu Bey'in yazılarını beğeniyorum. Daha doğrusu herhangi bir konuda yazı ararken, direk kendi yazılarını buldum hep. Kalemi ve tespitleri güzel.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben olimpiyat oyunlarının maraton koşusuyla bağlantılı olarak ortay çıktığını sanıyordum. Maraton adında bir köye haber ulaştırmak isterken elinde olimpiyat meşalesiyle ölden bir askerin anısına düzenlendiği aklımda kalmış. Şimdi araştırınca yukarıda denildiği gibi bir dini ritüel olduğunu öğrendim. Milattan önce 4. Yüzyıla ait kazananlar listesi bulunmuş. Büyük ihtimalle daha önce bile yapılıyormuş yani bu oyunlar. MS 67 yılında kral nero 6 disiplinde rüşvet vererek kazanmış bu olimpiyatları ve böylece oyunların itibarı sarsılmış. 380 yılında roma imparatorluğunun resmî dini hristiyanlık haline gelmiş ve 394yılında olimpiyat oyunları yasaklanmış. Neden? Eski Yunan tanrılarına yapılan bir ibadet olduğu için! 1894yılında yani nasıl denk geldiyse tam 1500 yıl sonra yeniden olimpiyat oyunlarına başlanmış. Çok çok ilginç geldi bu bilgiler acilen terk edilmesi gerek bu organizasyonun. Sanki koca ülkeden bir kişi hızlı koşuyor diye başımız göğe eriyor. Hiç anlamadığım saçma duygular.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu arada benim bilgi de çok yanlış değilmiş. MÖ 490 yılında ünlü heredot, preslerin saldırısını haber vermek için Atina’dan spartaya 2günde koşan bir kişiden bahsetmiş. 500yıl sonra heredotun bu efsanesine benzer şekilde maraton savaşını yendiklerini haber vermek için maraton köyünden Atina’ya koşan ve “biz yendik” dedikten sonra ölen birinden bahsedilmiş. 1894 yılında olimpiyatlar yeniden faaliyete sokulduğunda bu maraton yürüyüşünü de eklemişler disiplin olarak. Maraton köyüyle Atina arası 40km imiş ve şuanda da maraton yürüyüşünün uzunluğu o kadarmış.

Üst Ana Sayfa Alt