Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru 73 Fırka Hangileridir?

DjKarakurt Çevrimdışı

DjKarakurt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Şunlar olduğu tahmin ediliyor :

Ehl-i Sünnet 1
Hariciler 15
Mutezile 6,
Mürcie 12
Şiiler 32
Cehmiye 1
Neccariye 1
Darrariye 1
Kilabiye 1
Muşebbihe 3

Toplam : 73 Fırka

Bunlar arasındaki şiilerin fırkalarını detaylandırırmısınız?
Caferi, Zeydi, İsmaili diye devam ediyo hangisi kafir olmayan itikada sahiptir benim bildiğim Caferi ve Zeydiler ehlisünnet değil ama kafir olacakda itikadda değiller var mı acaba başkaları? Bunlar hakkında okumamızı tavsiye ettiğiniz kitapları varmı?

DjKarakurt Çevrimdışı

DjKarakurt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Mansur el Bağdadi - El Fark Beyne'l Firak

"Mezhebler Arası Farklar" adıyla Türkçeye çevrilmiştir. E book formatı da vardı bildiğim kadarıyla.

Şehristani - El Milel Ve'n Nihal

"İslam'da Mezhebler" adıyla Türkçe'ye çevrilmiştir. E book formatı var mıdır bilmiyorum.

Bu kitaplar "73 fırka" hadisi üzerine yazılmış, Ehli sünnet ve diğer mezhebleri ele alan kitaplardır. Aradığın şeyler Allah'u alem bu kitaplarda fazlasıyla mevcuttur.

Burada bu kitapların satışını yapan yer varmı ve kitapların çeviri yapan kişilerin niyetleri art niyetli olmaması kendi görüşleri yerine bu mehzeplere mensup kişilerle oturup onlara reddiye yazan cinsten ve mevdudinin gelin müslüman olalım cinsi soru cevap eleştiri gibi olmalı ve kaynaklı konuşmalı ehlisünnetin neden doğru ve hangi ayet ve hadislerle doğru olduğunun yazıldığı bi kitapmıdır bunlar aklımızı karıştırmayalım daha yeniyiz de :) onun için soruyorum hakkı hakikatı öğrenmek için uyutulmayalım :)))

bi sitede de şehristani için İSMAİLİ mezhebinden olduğuna dair rivayetlerde var. yazmışlar ne kadar doğru acaba :)

DjKarakurt Çevrimdışı

DjKarakurt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bağdadi'nin kitabındaki mezhepler tasnifi
bagdadilr3.jpg

araştırdım e-book olarak bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.Başka sahih kitaplarda varmı?

bagdadilr3.jpg

Üst Ana Sayfa Alt