Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2022 Sahurcular Konusu

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi
son on beş... gidiyor iki gözümüzün çiçeği, ruhumuzun baharı, kalbimizin müjdesi. daha dün gelmiş gibi öyle hızlı, öyle süratli geçiyor subhanallah. rabbim son on beşi ilk on beşten hayırlı kılsın bizler için. rabbim bu mübarek ayı fehmetmeyi nasip eylesin. ilk altı ay boyunca "rabbim ramazanımızı kabul et" endişesini son altı ay içinde "rabbim Ramazan'a eriştir" umudunu kalplerimizde diri tutsun.

Videonun çevirisi sandım subhanallah

Şair burda ne demek istemiş ?

Son düzenleme:
Hutve Çevrimdışı

Hutve

İslam-TR Üyesi
yok hocam )
videonun çevirisi olmasını ben de isterdim ama maalesef ben de anlayamayanlardanım

Son 15 yazınca dedim son 15 saniyeyi çevirmiş herhalde .) Okudum okudum ya dedim bu ahi Şehadetten değilde sanki Ramazandan bahsediyor dememe kalmadan paragrafın yarısına geldim. Güldüm öyle kendi kendime... Allah iyiliğini versin. Forumda çevirecek kardeşlerin olduğunu düşünüyorum umarım yanılmıyorumdur .)

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör

Son 15 yazınca dedim son 15 saniyeyi çevirmiş herhalde .) Okudum okudum ya dedim bu ahi Şehadetten değilde sanki Ramazandan bahsediyor dememe kalmadan paragrafın yarısına geldim. Güldüm öyle kendi kendime... Allah iyiliğini versin. Forumda çevirecek kardeşlerin olduğunu düşünüyorum umarım yanılmıyorumdur .)
allahumme amin ecmain )
çıkar biiznillah

Hutve Çevrimdışı

Hutve

İslam-TR Üyesi
Bugün ay ayrı güzel... Düşünsenize Somali çölünde çadırında yaşayan o aya bakıyor, Şam'da ribat noktasında ki murabıt o aya bakıyor, Afganistan dağındaki Talib o aya bakıyor, Van şehrindeki Müslüman evinin penceresinden o aya bakıyor, Danimarka'da yaşayan bir gurbetçi mutfağından o aya bakıyor... Bazen küçük bedenimiz yeryüzüne sığmaz bazen ise kocaman dolunay gözbebeğimize sığar...

Ummu Sare Çevrimdışı

Ummu Sare

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Screenshot_20220417-025343_WhatsApp.jpg

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sana nelerin geleceğini bilseydin, gece karanlıklarında çok ağlardın...

"Ebu'l ferec ibn cevzi"Rahimehullah

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
✧✦ Muaz b. Cebel رضي الله عنه’den:

“Rasu‌lullah ﷺ, bir sabah
namazına o kadar geç kalmıştı ki neredeyse gu‌neş dog‌acaktı. Derken çabucak çıktı namaz için kamet getirildi. Rasu‌lullah , namazı biraz hafifçe kıldırdı. Selam verince olanca sesiyle:

“Saflarda bulunduğunuz şekilde kalınız” buyurdu ve bize do‌nerek şo‌yle dedi:

“Beni bu sabah namazına geciktiren sebebin ne olduğunu söyleyeceğim, geceleyin kalkıp abdest alıp gereği kadar namaz kıldım, derken namazda uyuklamaya başladım sonra uykum ağırlaştı ve ben bu sırada Rabbimi en güzel surette gördüm.

“Ey Muhammed!” buyurdu. Ben de:
“Ey Rabbim buyur emrine amadeyim” dedim.

Şöyle buyurdu:

“Büyük ve ileri gelen melekler topluluğu hangi konuda tartışıyorlar?”

Ben de:
“Bilmiyorum Ya Rabbi!” dedim. Bunu üç kere tekrarladı. Sonra el ayasını iki küreğimin arasına
koydu ben iki elin serinliğini iki göğsüm arasında hissettim. Her şey bana göründü ve her şeyi bildim.
“Ey Muhammed!” buyurdu.

Ben de
“Buyur Rabbim emrine amadeyim” dedim, şöyle buyurdu:

“Büyük ve ileri gelen melekler topluluğu hangi konuda tartışıyorlar?”

Ben de:
“Keffaretler konusunda” dedim.

“Nedir onlar?” buyurdu.

Ben de dedim ki:
“İyiliklere adımları çoğaltmak, namazlardan sonra mescidlerde oturmak, her türlü zorluklar karşısında abdest organlarını kapsamlı yıkamak.”

Allah ﷻ:
“Sonra hangi konularda” buyurdu.

“Yemek yedirmek yumuşak söz söylemek, insanlar uyurken geceleyin namaz kılmak” dedim.

Bunun üzerine:
“Dile benden ne dilersen” buyurdu.

Ben de şöyle duâ ettim:

“Allah’ım! İyilikler yapmayı kötülüklerden el çekmeyi, yoksulları sevmeyi beni bağışlayıp esirgemeni senden dilerim. Bir topluma bir fitne göndereceksen beni o fitneye düşürmeksizin vefat ettir.
Bana seni sevmeyi, seni sevenleri sevmeyi ve senin sevgine yaklaştıran her ameli sevmeyi nasib eyle.”

Rasûlullah ﷺ:

“Bu söylenenler haktır ve gerçektir bunları kendinize ders edininiz ve öğreniniz” buyurdu.”

✦✧ Kudsi hadis.Sahih.Tirmizı‌(3235)

M Çevrimdışı

Muallimmm

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Yolun işaret levhaları olduğu gibi İslam’ın da işaret(alamet)leri vardır:

1) Allah’a iman edip O’na bir şeyi ortak koşmaman;

2) Namaz kılmak;

3) Zekat vermek;

4) RAMAZAN’da oruç tutmak;

5) Beytullah’ı tavaf etmek;

6) Emri bi’l-maruf nehyi ani’l-münker yapmak;

7) Âilenin yanına girdiğinde onlara selam vermen;

8) Bir topluluğa uğradığında onlara selam vermen o alametlerdendir.

Kim onlardan bir şeyi terk ederse İslam’dan bir hisseyi (kısmı) terk eder. Kimde onların tamamını terk ederse sırtını (arkasını) İslam’a döner.”

Ahmed bin Hanbel, İbni Hibban

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Cennetteki konaklar zikrin temelleri ile inşa edilir. Eğer Zikri durdurursanız melekler de konakların inşasını durdurur."

İbn Kayyim (rahimehullah)

Hayırlı sahurlar

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Ya ben kaza geçirdim ameliyat oldum belimden apar topar. Allahim cok sukur felc kalabilirdim. Cikisim verildi hastaneden ama 1 ay yatmam gunde sadece en fazla 10 dakka oturma ve yurume iznim var. Gerisi yatiş.
Anlik hersey ya. Gercekten ne oldu bitti anlamadim Duanizi eksik etmeyin.
Rabbim tum hastalara sifa versin.

Repentant Çevrimdışı

Repentant

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ya ben kaza geçirdim ameliyat oldum belimden apar topar. Allahim cok sukur felc kalabilirdim. Cikisim verildi hastaneden ama 1 ay yatmam gunde sadece en fazla 10 dakka oturma ve yurume iznim var. Gerisi yatiş.

Ne diyorsun abla subhanallah,çok geçmiş olsun çok şaşırdım bir şeye ihtiyacın olursa söyle kesinlikle,kargo şeklinde falan bile yollamaya çalışırız.
Allaha emanet ol :confused:

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Subhanallah.geçmiş olsun Allah şifa versin versin.

Hutve Çevrimdışı

Hutve

İslam-TR Üyesi

Subhanallah.
Allahu Teala es-safii ismiyle iz bırakmayan şifa versin. Geçmiş olsun bacım.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
subhanallah subhanallah ne oldu, ne zaman oldu? Allah muhafaza eylesin ya

Ummu Sare Çevrimdışı

Ummu Sare

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

SubhanAllah لا بأس طهور ان شاء kardeşim Rabbim acil ve kamil şifalar versin. Günahlarına keffaret olsun. Çok çok üzüldüm SubhanAllah. Varmı yapabileceğimiz birşey?

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Büyük geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin, inşallah…

Üst Ana Sayfa Alt