Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Duyuru 2022 Ramadan Bayramı (Şevval) Hilali Gözetleme, Tâkib ve Duyuru Buradan Yapılacaktır

U Çevrimdışı

ubeybinkaab

Üye
İslam-TR Üyesi
1mayıs akşamı mı yoksa sabahı mı? Taliban 30 nisanı 1mayısa bağlayan gece açıklama yaptı. Onlara göre akşam bize göre gece yarısından sonra. Yani hem günün 24saat olması hem Hicri takvime göre gün başlangıcının akşam vaktinde olması hasebiyle bu konular armutla elmayı karşılaştırmaya benziyor. Velhasıl kelam ben 2gündür oruç tutmuyorum, Afganlılar kardeşlerin ayı gördükleri konusundaki şahitliklerine inanıyorum. Afganistan’ın bayram kararına güveniyorum, uyuyorum. Herkes kendi kararını verecek Allah ihtilafa düşülen konularda beni isabetli kılsın ve samimi her mümini.
Esasen ayın ilk günlerinde hilalin gözlemi için dediğiniz anlamda fazla karıştırılarak bişey yok. Çünkü yeni ayın hilali dediğiniz gibi gün batiminda ve ilk dakikalarda takip edilir. Örneğin hilal ilk gün havada, yaklaşık söyluyorum 15dk görünür ve batar. Ikinci gün 40dk sonra batar , üçüncü gün 1.5saat sonra batar. Ayın ilk gunlerinde gözlem yapılacak zaman dilimi sınırlı. Günün diğer saatlerinin çok bı önemi yok. 30 nisan dediğimizde kast edilen 30 nisan akşamı gün batimindan hemen sonraki gozlemdir. Sabah yada gündüz gözlemleme diye bişey olmaz.

Orucunuzu Rabbim kabul etsin

İmam Ebu Hanif Çevrimdışı

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esasen ayın ilk günlerinde hilalin gözlemi için dediğiniz anlamda fazla karıştırılarak bişey yok. Çünkü yeni ayın hilali dediğiniz gibi gün batiminda ve ilk dakikalarda takip edilir. Örneğin hilal ilk gün havada, yaklaşık söyluyorum 15dk görünür ve batar. Ikinci gün 40dk sonra batar , üçüncü gün 1.5saat sonra batar. Ayın ilk gunlerinde gözlem yapılacak zaman dilimi sınırlı. Günün diğer saatlerinin çok bı önemi yok. 30 nisan dediğimizde kast edilen 30 nisan akşamı gün batimindan hemen sonraki gozlemdir. Sabah yada gündüz gözlemleme diye bişey olmaz.

Bayrama girdik hala devam ediyor tartışma

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
عن أبي هريرة رضي الله عنه أن النبي - صلى الله عليه وسلم - قال : رأى عيسى بن مريم عليه السلام رجلا يسرق فقال له أسرقت قال كلا والله الذي لا إله إلا هو ، فقال عيسى عليه السلام : آمنت بالله وكذّبت عيني
(متفق عليه ، وفي لفظ مسلم )
Ebu Hurayra (Radıyallahu anh)'tan rivayetle;
Rasulallah
buyurdu ki; İsa aleyhisselam, hırsızlık yapan birisini gördü.
Sordu;
Hırsızlık mı yaptın..?
Adam dedi ki;
Kendisinden başka ilah olmayan Allaha yemin ederim ki hayır.
İsa
aleyhisselam dedi ki;
Allah'a iman ettim ve kendi gözümü yalanladım.
(Muttefakun aleyh, Lafız Muslim'e aittir.)

Nereden nereye.. Hırsızlık yapan bir tane adamın yeminini kabul edip kendi gözünü yalanlayan İsa ibn Meryem aleyhisselamdan, onlarca Müslümanın şahidliğini reddedip hiçe sayan, onlarca Müslümanın şahidliğine rağmen teknolojiyi yalanlayamayan Müslümanlara..

Mesele fıkıhta değildir. Fıkhi ihtilaf her daim olabilir, sıkıntı da değildir. Kimisi Hilalin kendi beldesinde görülmesi gerektiğine dair ictihadı kabul eder, mevzu bu değil.. Mesele, Müslümanların şahidliğinin hiçe sayılmasındadır.
Bayram birlik günüyken, Müslümanlar arasında ihtilaf ve tartışma gününe döndü. Allah hoşnut olmadı, melekleri hoşnut olmadı, Müslümanlar hoşnut olmadı.. Şeytan ve avaneleri ise eğlendiler.
Neşeli olmamız gerekenler bizlerdik, şeytanlar değil.. Bayramınız mubârek olsun.
Muhammed Fırat Beyaz

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
عن أبي هريرة رضي الله عنه أن النبي - صلى الله عليه وسلم - قال : رأى عيسى بن مريم عليه السلام رجلا يسرق فقال له أسرقت قال كلا والله الذي لا إله إلا هو ، فقال عيسى عليه السلام : آمنت بالله وكذّبت عيني
(متفق عليه ، وفي لفظ مسلم )
Ebu Hurayra (Radıyallahu anh)'tan rivayetle;
Rasulallah
buyurdu ki; İsa aleyhisselam, hırsızlık yapan birisini gördü.
Sordu;
Hırsızlık mı yaptın..?
Adam dedi ki;
Kendisinden başka ilah olmayan Allaha yemin ederim ki hayır.
İsa
aleyhisselam dedi ki;
Allah'a iman ettim ve kendi gözümü yalanladım.
(Muttefakun aleyh, Lafız Muslim'e aittir.)

Nereden nereye.. Hırsızlık yapan bir tane adamın yeminini kabul edip kendi gözünü yalanlayan İsa ibn Meryem aleyhisselamdan, onlarca Müslümanın şahidliğini reddedip hiçe sayan, onlarca Müslümanın şahidliğine rağmen teknolojiyi yalanlayamayan Müslümanlara..

Mesele fıkıhta değildir. Fıkhi ihtilaf her daim olabilir, sıkıntı da değildir. Kimisi Hilalin kendi beldesinde görülmesi gerektiğine dair ictihadı kabul eder, mevzu bu değil.. Mesele, Müslümanların şahidliğinin hiçe sayılmasındadır.
Bayram birlik günüyken, Müslümanlar arasında ihtilaf ve tartışma gününe döndü. Allah hoşnut olmadı, melekleri hoşnut olmadı, Müslümanlar hoşnut olmadı.. Şeytan ve avaneleri ise eğlendiler.
Neşeli olmamız gerekenler bizlerdik, şeytanlar değil.. Bayramınız mubârek olsun.
Muhammed Fırat Beyaz
Aynen, nereden nereye... Şeytanın sevindiğine hiç şüphem yok, çünkü ben ve benim/bizim gibiler bu bayramda üzgündü.

Rabbim hak yolunda birleştirsin bu ümmeti; var olan ayet veya hadislerin, tüm binlerce görüşü "rahatlıkla, tek celsede" kenara itebildiği günleri görmek duası ile...

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Kardeşim şimdi sitede diyor ki30nisanda ayın görülme ihtimali yok. Ama 30nisanın 24saatini hangi ülkeye göre baz aldığı burada önemli. Bakınız İngiltere’nin 24 saatlik 30nisanında Hilal görülemiyor olabilir ama Çin’in 24saatlik 30 nisanı İngiltere’nin 24saatlik 30 nişanından ÖNCE BİTECEĞİ İÇİN, Çin İngiltere’ye göre 30nisanda kendine göre 1 mayısta hilali görmüş olur. Konuyu Afganistan’dan soyutlamak için bu örnekleri verdim, konu Taliban sevdası, bilim sevdası, sünnet sevdası, batı sevdası suud sevdası, nasa sevdası değil. Konu 24 saatlik gün- ay takvimi- güneş takvimi- mahalli saat- ve astronomik teşhis yapanların kullandığı 24saatlik dilim ile yerel konumların 24 saatlik dilimleri arasındaki FARK.

bilmem anlatabildim mi? Heee benim kalbim afganlı kardeşlerimiz 26nisanda ay gördük dese de onların şahitliklerine inanırdı. Mucize olmuş görmüşler derdim ama tabi oruç bozmazdım çünkü Allah’ın sünneti var 29 30günlük aylar babında. Ama sonuç olarak şuanki meselede kalbim 100%mutmain. Anlamayanların sadece anlayamadıklarını düşünüyorum. Allahualem.

U Çevrimdışı

ubeybinkaab

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim şimdi sitede diyor ki30nisanda ayın görülme ihtimali yok. Ama 30nisanın 24saatini hangi ülkeye göre baz aldığı burada önemli. Bakınız İngiltere’nin 24 saatlik 30nisanında Hilal görülemiyor olabilir ama Çin’in 24saatlik 30 nisanı İngiltere’nin 24saatlik 30 nişanından ÖNCE BİTECEĞİ İÇİN, Çin İngiltere’ye göre 30nisanda kendine göre 1 mayısta hilali görmüş olur. Konuyu Afganistan’dan soyutlamak için bu örnekleri verdim, konu Taliban sevdası, bilim sevdası, sünnet sevdası, batı sevdası suud sevdası, nasa sevdası değil. Konu 24 saatlik gün- ay takvimi- güneş takvimi- mahalli saat- ve astronomik teşhis yapanların kullandığı 24saatlik dilim ile yerel konumların 24 saatlik dilimleri arasındaki FARK.

bilmem anlatabildim mi? Heee benim kalbim afganlı kardeşlerimiz 26nisanda ay gördük dese de onların şahitliklerine inanırdı. Mucize olmuş görmüşler derdim ama tabi oruç bozmazdım çünkü Allah’ın sünneti var 29 30günlük aylar babında. Ama sonuç olarak şuanki meselede kalbim 100%mutmain. Anlamayanların sadece anlayamadıklarını düşünüyorum. Allahualem.

30 nisanda hiçbir yerden görülemez demek ilk önce 30 nisana giren ülkede dahil olmak üzere tüm dünyadan görülemez demek anlamına geliyor. Senin dediğin zaman farklarına göre tabiki iştihadi farklılıkları çıkar. Örneğin amerika kıtasından görülebilir diyorsa sen kandi ülken için onu referans almayabilirsin. bunda bi gariplik yok.

Daha öncede yazdığım gibi bu sene 30 Nisanda hilalin dünyadan görülme ihtimali olan bir durum değil. Tabiki isteyen istediği zaman da tutsun orucunu o ayrı bir konu ama, güvenilirliğini epey bi sarsıyor. 1Mayıs yada 2mayıs dense ikiside iştihadi farklılıklar bakımından tercih sebebi yapılabilir. Ama 30 Nisan ihtimal dahilinde değil. Mehmet Emin Akın Hoca'da
bu minvalde bi açıklama yapmış. O açıklamayıda bi gözden geçirebilirsin.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
30 nisanda hiçbir yerden görülemez demek ilk önce 30 nisana giren ülkede dahil olmak üzere tüm dünyadan görülemez demek anlamına geliyor. Senin dediğin zaman farklarına göre tabiki iştihadi farklılıkları çıkar. Örneğin amerika kıtasından görülebilir diyorsa sen kandi ülken için onu referans almayabilirsin. bunda bi gariplik yok.

Daha öncede yazdığım gibi bu sene 30 Nisanda hilalin dünyadan görülme ihtimali olan bir durum değil. Tabiki isteyen istediği zaman da tutsun orucunu o ayrı bir konu ama, güvenilirliğini epey bi sarsıyor. 1Mayıs yada 2mayıs dense ikiside iştihadi farklılıklar bakımından tercih sebebi yapılabilir. Ama 30 Nisan ihtimal dahilinde değil. Mehmet Emin Akın Hoca'da
bu minvalde bi açıklama yapmış. O açıklamayıda bi gözden geçirebilirsin.
Sitede tabiki öyle bir açıklama yok. (24saatin tüm konumların 24saatini kapsadığına dair) o zaman zaten 24saatlik değil 72saatlik bir “gün”sen bahsedilirdi öncesi ve sonrası olarak. Tüm zaman dilimlerini kapsayacak şekilde. Ama tabi öyle bir şey yok. Amacım tartışmak değil açıklama yapmaktı. Benden bu kadar. Hayırlı günler.

U Çevrimdışı

ubeybinkaab

Üye
İslam-TR Üyesi
Sitede tabiki öyle bir açıklama yok. (24saatin tüm konumların 24saatini kapsadığına dair) o zaman zaten 24saatlik değil 72saatlik bir “gün”sen bahsedilirdi öncesi ve sonrası olarak. Tüm zaman dilimlerini kapsayacak şekilde. Ama tabi öyle bir şey yok. Amacım tartışmak değil açıklama yapmaktı. Benden bu kadar. Hayırlı günler.

Sizede hayırlı günler diliyorum. Tabiki tartışmak değil mesele. Bildiklerimiz ortaya koymak.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sonki konusmalara gore
onceki senelere gore konusuyorum hatirladigim kadari ile bundan onceki senelerde ulkemizde gorulsun veya gorulmesin takvim hesabini gore hep bir yanlislik soz konusu oluyordu.ya eksik oruc tutuyorduk yada fazla. Karari genelde ayin hareketleri bilmem kac sene onceden belirleyen bilimciler karar veriyordu.turkiye icin konusuyorum.
Diger ulkeler ise hilalin hareketine gore hareket ettiklerini biliyorum.

Artik en azindan qurani sunneti benimsemis bir musluman devleti kuruldu. Bazi seylerde teknolojileri olmasada sahidlikleri kabul edilebilir degilmi.

Bu sene icin hilal hic bir ulkede gorunmeyecek dendi ama afganistan da pakistanda fas ta gorundu zaman olarak da afganistanla aramizda 1.5 saat var ve bizden 1.5 saat ondeler onlarin gordugunu biz goremedik. Olcmek icin Teknoloji var evet ama ayni teknoloji haber almak icinde var degilmi ? Dunyada birsey olsa hepimiz aninda haberdar oluyoruz. orucunu tutanda bozup bayram yapaninda hakli sebebleri var rabbimiz ALLAH kabul etsin. Iste bu aradaki itilaflari koparip atacak bir olmus musluman alimlere bir olmus muslumanlara ve yanlizca ALLAH ve rasulunun kabul edildigi bir nizama devlete ihtiyacimiz var.
Rabbim olmeden bize gormeyi yasamayi nasip etsin amin.