Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

20 Yaşına Geldin Ama Hala Evli Değilsin ?

Furkan el turki Çevrimdışı

Furkan el turki

Kötü Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aslında olay insani,
Fakir olanı fakir edebiyatı yapıyor,
zengin olanı zengin edebiyatı,

Erkekler aslında kadında en çok eğer ki İslami bir fikriyata sahib ise dış görünüşe dikkat ederler.
Kendi görünüşlerine dikkat etmedikleri yetmiyormuş gibi, gözlerini haramdan sakınma konusunu da akıllarına bile getirmezler.
Sanki Allah hiç öyle bir ayet indirmemiş gibi, ayeti inkar edercesine ısrarla “ben erkeğim, iradesizim, zayıfım, fıtratım böyle” gibi basit gerekçelerin arkasına sığınıyorlar.
Oysa Allah kullarına kaldıramayacakları yükü yüklemez.
Kuran mümin erkeklere bunu yapmalarını söylediğine göre, o kadar da abarttıkları gibi asla yapılamayacak birşey değil bu.
Sadece işlerine öylesi geliyor.

Peki ya karakteristik özellikler,
İnsani ve içtimai yaşamdaki uyum nedir...
Bu bağlamda birleşmenin neresindedir?
Bizim tarikattan,
bizim dernekten cemaattense tamam...
Yahu tamamda ben evleniyorum bilader cemaat değilki.

Bu durum böyle süregelip gitmeye devam etmesine rağmen sürekli gittikçe bozulduğunu iddia ettikleri başörtülü kadınlardan bahsetmeyi çok severler.
Oysa en kötü örtünen kadın bile herhangi bir müslüman erkekten üstündür tesettür bağlamında,
tabii boya küpüne batmış süslümanları kastetmiyorum,
Ve bir ortama girdiğinde örtülü bir kadın herkes anlamaktadır fikrini, zikrini, ne olduğunu, ne olmak istediğini.

Oysa müslüman erkeklerin büyük çoğunluğunun ne olduğu ne istediği nasıl bir yaşama isteği içinde olduğu bile belli değildir,
ve tam da bu yüzden garip bir rahatlık sarmıştır onları.

Erkek reel düşünür çoğu kez,
aslında bu yanlıştır ama fıtratı böyledir,
ben onu seviyorum,
onun için çalışıyorum,
ona hizmet ediyorum ya yetmezmi...

Yetmez işte kadın duygusaldır çoğu kez,
ama anlamaz erkek bunu,
kendisi Allamei cihan olmadığı halde,
allamei cihan olabilmiş bir kız arar kendine,
bulabilrmi bilinmez,
amma bu da yanlıştır...

Yıllarca birlikte olsa da erkek ya, kendine dokundurmaz kadınına seni seviyorum demeyi...
dermi hiç,
hanımköylümüdür ki o...

Sanki kadınlar sürekli yönlendirilmesi, sürekli ne yapacağının söylenmesi gereken bir konu mankeni imiş gibi ona haddini bildirme mevzuu kronik bir rahatsızlık gibi içimize işledi....
kadının nerde nasıl davranacağını konuşma durumu da cabası...
Sanki kadınlarımız kızlarımız bu dini eksiksiz harkulade yaşadığında cennetle müjdeleneceğini zanneden müslüman erkekler olduk bir anlamda!!!
aslında kendilerinde kaybettikleri pek çok şeyi bir başkasında yaşatarak rahatlamaya çalışmaktan başka birşey yapmıyorlar.

Duyuyoruz her ortamda mecra da,
insanlar İslamda kadının yerini konuşup duruyor,
evet bu gerçektende sorun,
ama cinsi değil,
yeter artık erkekler tarafından İslamda kadının yerini öğrendik,
birazda kadınlar nezdinde İslamda erkeğin yerini dinleyelim diyesim geliyor.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Aslında olay insani,

Erkekler aslında kadında en çok eğer ki İslami bir fikriyata sahib ise dış görünüşe dikkat ederler.
Kendi görünüşlerine dikkat etmedikleri yetmiyormuş gibi, gözlerini haramdan sakınma konusunu da akıllarına bile getirmezler.
Sanki Allah hiç öyle bir ayet indirmemiş gibi, ayeti inkar edercesine ısrarla “ben erkeğim, iradesizim, zayıfım, fıtratım böyle” gibi basit gerekçelerin arkasına sığınıyorlar.
Kuran mümin erkeklere bunu yapmalarını söylediğine göre, o kadar da abarttıkları gibi asla yapılamayacak birşey değil bu.

Bizim tarikattan,

Bu durum böyle süregelip gitmeye devam etmesine rağmen sürekli gittikçe bozulduğunu iddia ettikleri başörtülü kadınlardan bahsetmeyi çok severler.
Oysa en kötü örtünen kadın bile herhangi bir müslüman erkekten üstündür tesettür bağlamında,
Ve bir ortama girdiğinde örtülü bir kadın herkes anlamaktadır fikrini, zikrini, ne olduğunu, ne olmak istediğini.

Oysa müslüman erkeklerin büyük çoğunluğunun ne olduğu ne istediği nasıl bir yaşama isteği içinde olduğu bile belli değildir,

ben onu seviyorum,
onun için çalışıyorum,

ama anlamaz erkek bunu,
bulabilrmi bilinmez,
amma bu da yanlıştır...

Yıllarca birlikte olsa da erkek ya, kendine dokundurmaz kadınına seni seviyorum demeyi...
dermi hiç,
hanımköylümüdür ki o...

Sanki kadınlar sürekli yönlendirilmesi, sürekli ne yapacağının söylenmesi gereken bir konu mankeni imiş gibi ona haddini bildirme mevzuu kronik bir rahatsızlık gibi içimize işledi....
Sanki kadınlarımız kızlarımız bu dini eksiksiz harkulade yaşadığında cennetle müjdeleneceğini zanneden müslüman erkekler olduk bir anlamda!!!
aslında kendilerinde kaybettikleri pek çok şeyi bir başkasında yaşatarak rahatlamaya çalışmaktan başka birşey yapmıyorlar.

ama cinsi değil,

Tum samimiyetinle yazdığın icin tesekkur ederim.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
e seni dinleyelim o zaman biraz da,
sen neyi eleştiriyorsun uqhti bu bağlamda diyiveremedin hele/halâ :)
Dur bende yazacağım elbet ama firsat olmadi yaw bir türlü.
Tum gun mesgul olunca, arkadaşlara anca vakit ayirabiliyorum, geceye sarkti bu ara.
Yetiesemiyorum.

Yarin nasip olursa taclandirayim konuyu.
Beynim pert zira.

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aslında olay insani,

Bizim tarikattan,

ben onu seviyorum,
onun için çalışıyorum,

ama anlamaz erkek bunu,
bulabilrmi bilinmez,
amma bu da yanlıştır...

dermi hiç,
hanımköylümüdür ki o...

ama cinsi değil,

MaşaAllah kardeşim öz eleştiri budur işte..

Pazar günü bir Müslüman kardeşin düğünü vardı bizim burda ve sohbeti yapan hoca kadının erkek üzerinde ki haklarından bahsetti ve dedi ki; 'kedini mükemmel gören bir insan asla eksiğini görmez ve görmediği içinde iyleştirme/düzeltme yoluna gitmez.' Aslında bu iki tarafta için böyledir. Ne zaman bizler süper donanımlı harika eşler modelinde gördük kendimizi, o zaman karşımızda ki insanları küçük görüp 'hiç onunla evlenilir mi? (islami yaşam hariç) o bana yakışmaz' diye. Çok yanlış çok.. Bu yüzden bekarlar fazla şuan malesef müslüman kardeşler içinde. Bunları önce kendi nefsime diyorum kardeşlerimi tenzih ederek..

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Geç de olsa sözümüzü yerine getirelim.

Yeni evlenmiş kadinin biri kocasiyla sorunlar yasar ve annesine durumu anlatir.
Annesi de der ki kadin dedigin akilli olur
Sikayet edecegine, eşine evi sen yönet izlenimini ver ama asil sen yönet.
E nasil olacak vs derken genel manada 3 5 tüyo verir.
Aksam eve kocasi gelir. Yemek de balik vardir.
Kocasi kızartma sever kadin ev kokmasin diye firinda yapmıştır. Kocasi once bir heveslenir sonra mizmizlanir.
Kadın da der kı, ya kusura bakma ben alacağım baligi sana soylemistim hani firin baligi diye kizartmasini degil firinlanmasini istedigini sandim, bir dahaki sefer firinda istemezsen kızartmasi olur diye tatliga bağlar. Adam da firin baligini kendi telkin ettiğini dusunur ve uzulur afiyetle yerler.

Yani mevzu oyle bir hale gelir ki adam firin baligi istemis de ustune bir de sikayet etmis gibi gözükür.

kadin dediğimiz varlık orneklemesi 1

.

Diğer hikayede
Kadinin kocasi vefat eder, fakat şüpheli bulundugundan mahkemeye sevkedelir.
Kocasinin ölümünden 2 saat sonra ambulans çağrılmistir çünkü

Kadindan savunma yapmasi istense de kadin sessiz kalmaya devam eder. Avukati ona der ki,
Bak boyle yapmaya devam edersen cinayete kurban gideceksin 3 5 derken kadin sonunda avukata açılır..
Kocasi o gun eve geldiginde zaten rahatsizmis. Doktora gitmek istememis surekli ateslenip terledikce atlet filan degistirmis ama kalmayinca kadin kendi kiyafetlerinden giydirmis. Aradan zaman geçince adam iyice fenalasmis ve vefat etmiş. Kadin da ne yapacağını bilememis. Ev dağınık kocasinin üzerinde kendi kıyafeti gelen olsa ne diyecek deyu, once adamin ustunu sonra da arkabalari laf etmesin diye evi guzelce bir temizlemis. Aradaki muallak 2 saat bundan ibaretmis aslinda.

Yani Kadinin derdi erkek filan değil aslinda kendi cinsi.

Kadınlar cetrefilli düşünür ben bunu ne zaman düşündüm ya da soyledim anlamaz bile erkekler.

Duz bakmazlar. Akillari dağınıktir.
Kadin ilgi gormek begenilmek ilgi gormek ister.
Aslinda ait olmak ister. Ait olmadigi zaman hircinlasir. Istekleri vs vardir hatta bitmez belkide. Aslinda bir nevi var olma cabasi icindedir sürekli.
Kirilgan ve zayıf tarafı vardir
Bu bazi kadinlar tarafindan kullanilir tehlike arzeder.
Bazisi içinde başkaları tarafindan kullanilmaya açıktır.

Kendi ailesi icinde evlat olarak sayılmadığı zamanlar dışarda kendini kanitlamaya çalışır.
Yok sayilmanin hıncını alir bir nevi ne olursa olsun.

Veyahut bilincsizce el ustunde tutulur tutuldukca sevgi ve simariklik arasında o ince çizginin ayırımına varamaz.

Guzelse bunu kullanir
Cirkinse ya içine kapanir ya baska sekilde dışa vurur.

Sevilmemisse yine bu ihtiyacını bir sekilde maddi şeylerle tatmin etmeye çalışır.

Evli kadınların çoğu mutsuz.
Kendi evlerinde gormedikleri aitligi evlenince bulacaklarini umut edip evleniyorlar bazisi buluyor bazisi bulamiyor.
Haddinden fazla iş yuku ustlerinde ve bu onlari sinirli yapıyor. Bu sefer baska seylerde mutluluk aramaya basliyorlar.

Ve keza yine sorunlardan biri
Baba olarak evdeki erkek modeli kiz cocugu icin aşırı derecede muhim.
Sorunlu olanlarin hepsinin babalarıyla iletisimi yok.

Yani kiz anne erkek baba modeli değil.
Kiz cocuk icinde erkek cocuk icinde
Baba erkek modeli ciddi anlamda ehemmiyet taşıyor.
Kiz çocukları neden boyle sorunsali icin gidilen ilk mecranin anneden öte baba olmasi manidar değil midir? Yani top yine siz erkeklerde.

Genc kizlar sorunsalina sonra devam edeceğim virgul koydum.

Üst Ana Sayfa Alt