Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Günümüz Şartlarında Doktor Olmak Caiz midir?

R Çevrimdışı

Rumeysacetin219

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Memurlar da bu yemin bayrağın etrafına geçip olmuyor mu? Yani işte laikliğe,demokrasiye vs olan. Ama ben doktorların böyle bir şey yaptığını bilmiyorum. Yani ben bir pratisyen olan kişiye sordum o imzalamadım dedi. Bu sizin dediğinize göre ne zaman imzalanıyor? Belki imzalanmıyordur. Ben doktor olmak isteyorum. Bu sene sınava hazırlanıyorum bu konu aşırı kafamı karıştırdı o yüzden. Hakkımızda hayırlısı olsun ❤️
Mecburi hizmeti sözleşmeli personel ya da 657’ye tabi memur olarak yapma tercihim var mı?
Mecburi hizmet 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca atanma yoluyla yerine getirilebileceği, 4924 sayılı Yasa uyarınca sözleşme ilişkisi biçimindeki bir çalışma yoluyla da yerine getirilebilir. Bu iki statüden birini seçmek yetkisi tabibe aittir.
kaynak: Mecburi Hizmet > TUSDATA – TUS Hazirlik Merkezleri

Doktorluk hakkında böyle bir olay gördüm. Zorunlu hizmet denilen şeyi sözleşmeli yapıp kadroya geçersem tıpta da yeminlik bir durum oluyor mu?
Hipokrat olayı zaten isteğe bağlıymış bildiğim kadarıyla...

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Memurlar da bu yemin bayrağın etrafına geçip olmuyor mu? Yani işte laikliğe,demokrasiye vs olan. Ama doktorların ben böyle işte etrafına falan geçtiğini bilmiyorum yanlış mı biliyorum? Yani ben bir pratisyen olan kişiye sordum o imzalamadım dedi. Bu sizin dediğinize göre ne zaman imzalanıyor? Belki imzalanmıyordur. Ben doktor olmak isteyorum. Bu sene sınava hazırlanıyorum bu konu aşırı kafamı karıştırdı o yüzden. Hakkımızda hayırlısı olsun ❤️
Allah yardım etsin. Allah hayırlısını nasip etsin. Her memur dediğiniz gibi yemin etmiyor. Kimi memurlar sadece imza şeklinde kimi memur sözlü bir şekilde yemin ediyor kimisi de yazı şeklinde. Ben de araştırdığımda herhangi bir yeminlik durum yaşamadıklarını söylediler. Sanırım artık bu yemin işi (en azından doktorlukta) sorduğum ve araştırdığım kadarı ile önemsenmiyor. Eskiden sanırım hipokrat yemini de zorunluymuş. Şuan zorunlu değil.
Bir de şu var işe başlama yazısı da belki yemin olarak kabul edilip yemin etmeye imza atılmadan 657 den sayılıyor da olabilir.
6. sınıf bittikten sonra atama işlemi için zorunlu hizmet başvurusunda diye biliyorum imza işlerini.

R Çevrimdışı

Rumeysacetin219

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah yardım etsin. Allah hayırlısını nasip etsin. Her memur dediğiniz gibi yemin etmiyor. Kimi memurlar sadece imza şeklinde kimi memur sözlü bir şekilde yemin ediyor kimisi de yazı şeklinde. Ben de araştırdığımda herhangi bir yeminlik durum yaşamadıklarını söylediler. Sanırım artık bu yemin işi (en azından doktorlukta) sorduğum ve araştırdığım kadarı ile önemsenmiyor. Eskiden sanırım hipokrat yemini de zorunluymuş. Şuan zorunlu değil.
Bir de şu var işe başlama yazısı da belki yemin olarak kabul edilip yemin etmeye imza atılmadan 657 den sayılıyor da olabilir.
6. sınıf bittikten sonra atama işlemi için zorunlu hizmet başvurusunda diye biliyorum imza işlerini.
Amin. Böyle bir imza acaba yok mudur artık diyorsunuz? Kusura bakmayın sizi de rahatsız ediyorum ama

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Amin. Böyle bir imza acaba yok mudur artık diyorsunuz? Kusura bakmayın sizi de rahatsız ediyorum ama
İmza konusunda farklı fetvalar var zaten bunlara bakabilirisniz.
Sorduğum ve araştırdığıma göre ayrı bir yemin metni yok. Belki de çoğu kişi dikkat etmeden imzalıyor bu yüzden de yemin yok sanıyor da olabilirler. Ama sözleşmeli bir şekilde yapma imkanı varsa(linkte öyle yazıyor) sözleşmelilerde yemin olayı burda konuşanlara göre yok.

R Çevrimdışı

Rumeysacetin219

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İmza konusunda farklı fetvalar var zaten bunlara bakabilirisniz.
Sorduğum ve araştırdığıma göre ayrı bir yemin metni yok. Belki de çoğu kişi dikkat etmeden imzalıyor bu yüzden de yemin yok sanıyor da olabilirler. Ama sözleşmeli bir şekilde yapma imkanı varsa(linkte öyle yazıyor) sözleşmelilerde yemin olayı burda konuşanlara göre yok.
Peki teşekkürler 🤍

Üst Ana Sayfa Alt